Seeded Drivers
2002/2003

2002 ABkC and MSA British Championship Positions
with 2003 O Plate holders as and when won

The drivers shown below have the right to use these competition numbers
at all ABkC Member Clubs

2002/2003 Seeded Numbers (ABkC and British Champs)

MSA British Championships

No Formula A JICA MSA Cadet Super 1 ABkC Cadets*
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

0

Mark Rochford

Chris Nash

Mark Litchfield

Russell Love

John Lockhart

Paul di Resta

Ian Johnstone

Iain Inglis

David Gregory

Niall Breen

Ronayne O'Mahoney

Nikolas Goodfellow

James Wright

Tom Wilson

Neil Walker

Not allocated

Alexander Sims

Craig Dolby

Jon Lancaster

Freddie Martin-Dye

Riki Christodoulou

Jack Anderson

Robert Souster

Daniel Rowbottom

Jason Parrott

Richard Keen

Jonathan Legris

James McCarthy

Adam Batch

Jonathan Walker

Jonathan Miller

Jason Parrott

James Bradshaw

Scott Jenkins

Daniel Smith

Thomas Arme

Oliver Rowland

Matthew Hamilton

Oliver Millroy

Jimmy Galloway

Jordan Williams

Ben Cooper

Sam Smithson

James Blanchard

Devon Modell

George Gibbons

Henry Surtees

James Bradshaw

Oliver Rowland

Scott Jenkins

Matthew Hamilton

Devon Modell

Daniel Smith

Ben Cooper

Sam Smithson

Jimmy Galloway

Henry Surtees

Jordan Williams

Oliver Millroy

Thomas Arme

Guillermo Marquez

Luke Jarmyn

Will Stevens

*British MSA Cadet numbers take precedence, S1 numbers can be preceded by S
Honda Cadet 2002 Champion is Nigel Moore
Honda Cadet O Plate winner in 2003 is Jordan Chamberlain
Honda Junior 2002 Champion is Liam Clifford
Honda Junior O Plate winner in 2003 is Chris Evans
Honda Senior 2002 Champion is Gregor Knight
Honda Senior O Plate winner in 2003 is provisionally Paul Saunders
For more details and the full listing of seeded drivers please go to the
Super Two Website
Note that the Honda and Libre seeded drivers are 1 to 9, and clubs are also asked to recognise the Formula TKM 4-stroke seeded numbers 1 to 6.
Senior TKM 4-stroke O Plate winner 2002 is Gary Chapman

ABkC & Super 1

No Formula TKM F. Junior TKM F. Junior Intermediate~ Rotax Max
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

0

Charlie Bruce-White

Sam Hill

Paul Wilson

David Parker

Ashley Whitcroft

Ben Cruttenden

Oliver Roberts

Dan Holland

Andrew Taylor

Ryan Furner

Mike Brinkworth

Peter Vincent

Martin Smith

James Holman

James Abraham

Paul Wilson

Adam Palethorpe

Adam Chandler

Robert Wainwright

Danny Cruttenden

James Calado

Michael Ryall

Thomas Armour

Paul Janes

Jason Moore

Daniel Holland

Craig Copeland

Matt Parker

James Brookes

Chris Palmer

Stefan Wilson

Adam Chandler

James Bean

James Frost

Chris Lock

Ben Brittain

Ry Leon

Matthew Bastin

Michael Doyle

James Smith

Ross Walker

Thomas Barrow

Edward Lo Bianco

Jamie Franklin

David Hodge

William Masters

Russell Small

James Frost

Tristram Oman

Michael Simpson

Dan Hazlewood

Martin Pierce

Mark Morrissey

Ian Parsons

Andrew Twiss

Rob Wheldon

Daniel Brown

Mark Parbury

James Clink

Daniel Faulkner

Lawrence Lyon

Colin Davis

Steven Johnson

Chris Lamare

No Intercontinental A F. 100 National Junior Rotax UK MiniMax
(Stars of Tomorrow)
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

0

Gary Catt

Duncan Tappy

Paul Railston

Jason Gardner

Jason Edgar

James Gornall

Jamie Croxford

David Batch

Peter Rees

James Sutton

David Griffiths

Carl Bradley

Chris Lamare

Simon Andrews

John Joe Walsh

Jason Edgar

Justin Edgar

Mark Sargent

Adam Wright

Benjy Russell

Jonathan Adam

Dane Smith

David Hogg

Scott Baines

James Mills

Micky Higham

Michael Holloway

Tiffany Chittenden

Martin Farmer

Andrew Gosling

Richie Steele

Justin Edgar

Oliver Turvey

Daryl McDonald

Ross Curnow

Euan Alers-Hankey

Callum MacLeod

Tom Brown

Karl Moon

Chris Brown

Tom Atwill

David Bellchambers

John Boyd

Cameron Jackson

Liam Payne

Robert Campbell

James Wishart

Adam Christodoulou

Adam Christodoulou

Ian Beaumont

Daniel Burton

Lee Garry

David Nairn

Michael Park

Colin McNair

Thomas Duggan

Daniel Tuffs

Zac Chapman

Simon Fountain

Craig Sutherland

Toby Franklin

Tom Bryant

Jonathan Block

Adam Christodoulou

~ Formula Junior TKM Intermediate results are no longer provisional as from 5.8.03
100 National/165:
O Plate winner is James Baker, No 1 is Tom Wilson

ABkC Highlight Super 4 Gearbox Classes

No 125 Open National 125 250 National Junior Gearbox
1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

Noel Brennan

Nathan Freke

Nick Smith

Alex Checketts

Jon Turner

Chris Williamson

Steven Lonsdale

Jeremy Robertson

Mark McCawley

Nick Smith

Lee Stamp

Lee Harpham

Matthew Bett

Scott Neal

Tom Thorpe

Peter Mitchell

Chris Stavers

Mark Simpson

Gavin Craigie

Peter Mitchell

Neil Burroughs

Mally Witts

Andrew Walker

Steve Dennis

Gavin Bennett

David Preston

Chris Baldwin

John Riley

Graham Lewis

Mally Witts

Frank Wrathall

Tom Hibbert

Oliver Field

Matthew Passenger

Jason Dredge

James Mudd

No more allocated

.
Matt Passenger (O)

No   Formula 250E 210 National  
1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

  Paul Kennings

Greg Robert

Anthony Moir

Andrew Scott

No more allocated

.

.

0 Paul Kennings

Don Thompson

Rob Perkins

Graham Payne

Garth Dyer

Mike Davies

Charles Morris

John Hutton

John Fuller

Paul Cox

Graham Payne

 

*MSA Cadet numbers have precedence, ABkC Super 1 numbers next or preceded by S

Back to ABkC Site Index

| Visit UK Karting |

Last Updated: 30th September, 2003

http://www.abkc.org.uk

Comments, Suggestions etc. to ABkC Webmaster Graham
UKK webmaster: Martin Kennard - webmaster@karting.co.uk
Copyright 1996-2000-2003 UK Karting - All Rights Reserved