Seeded Drivers
2004/2005

2004 ABkC and MSA British Championship Positions

The drivers shown below have the right to use these competition numbers
at all ABkC Member Clubs

2004/2005 Seeded Numbers (ABkC and British Champs)
2005 O Plate winners shown with asterisk

MSA British Championships

No Formula A JICA MSA Cadet
(Stars of Tomorrow)
Super 1 ABkC Cadets*
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

0

Mark Litchfield

David Gregory

Jeremy Metcalfe

Chris Rogers

Jason Parrott

Gary Catt

Jamie Croxford

Jason Edgar

James Bean

James Wright

Tom Ward

Craig Cole

Michael Slein

Jason Gardner

Alexander Sims

Jason Edgar

Craig Copeland

Adam Christodoulou

Lee Bell

Matthew Bell

Richard Singleton

Garry Findlay

James Davis

Adam Batch

Mike Adams

Liam Long

Oliver Millroy

Max Chilton

Josh Rayman

James Bradshaw

Daniel Rowbottom

James Bradshaw

Jimmy Galloway

James Godbehere

Oliver Rowland

Jack Harvey

Jordan Lennox-Lamb

Joe Boullen

Spencer Barrow

Tom Joyner

Gary Thompson

Dean Hale

Thomas Patterson

Max Goff

Michael McMahon

Billy Albone

Alice Powell

Oliver Rowland

Jordan Lennox Lamb

Joe Boullen

Jack Harvey

James Godbehere

Tom Joyner

James Thorp

Danny Murphy

Gary Thompson

Sam Jenkins

Maxwell Goff

Nicholas Cristo

Alice Powell

Mackenzie Taylor

Michael McMahon

Ashley Jones

WTP Cadet O Plate 2005 is Stuart Sellars.  WTP Little Green Man Challenge champion is Jordan Lennox Lamb

*British MSA Cadet numbers take precedence, S1 numbers can be preceded by S
Honda Cadet 2005 O Plate Champion is Billy Coggin
Honda Junior 2004 Champion is Linda Playfair
Honda Junior O Plate none awarded 2004
Honda Senior 2004 Champion is Grant Murray
Honda Senior 2004 O Plate winner is Chris Hawes
Junior TKM 4-stroke O Plate winner 2004 is Michael Cox
Junior TKM 4-stroke Super 1 winner 2004 is Michael Cox
Senior TKM 4-stroke O Plate winner 2004 is Tom Griffiths
Senior TKM 4-stroke O Plate winner 2004 is Carl Willoughby
Libre Invitation Super 2 Champion is Paul Granger
Super Two World Formula winner is Paul Wilkins
Rotax Max 177 ABkC O Plate winner 2005 is Brian Lees
For more details and the full listing of seeded drivers please go to the
Super Two Website and
www.ratpro.co.uk/chal/pointsnew.htm for all the 2004 points tables.  The awards were presented by the ABkC Chairman and Barry Goodchild of Briggs and Stratton at the International Kart Show, Telford, 4th December.

Super 1 and Super 4 awards were awarded at the Autosport Show, NEC in January 2005

The S1 TKM 4-stroke final positions are shown here http://myweb.tiscali.co.uk/super1/4t_whilt.html
 

ABkC & Super 1

No Formula TKM F. Junior TKM F. Junior Intermediate Rotax Max
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

0

Ben Cruttenden

James Nash

Adam Constable

Ben Robinson

Micky Higham

Paul Janes

Michael Ryall

Ryan Cole

Shaun Carter

Adam Rodgers

Michael Doyle

Edward LoBianco

Scott Malvern

Tom Evans

Lee Mabbett

Luke Caudle*

Thomas Davis

Chris Palmer

Rossi

James Duxbury

James Tucker

Daniel Graham

Ayrton Pankiw

Charles Bonsey

Scott Allen

David Brown

David Robinson

Ben Gilliard

Jake Packun

Matthew Bell

Max Chilton

Daniel Graham*

Joe Osborne

Steven Bartlett

Richard Bond

Paul Moden

William Reed

Matt Harman

Oliver Blake

George Dench

Joe Morrison

Robert Carter

Zak Roseman

Lee Gadsby

Will Cotterill

Andrew Potter

Will Bullard

Danny Fiske*

Michael Simpson

John Boyd

Tristram Oman

Tom Brown

David Bellchambers

Edward Cockill

Cameron Jackson

Karl Haxton

Martin Pierce

Raymie Eastwood

Hugh Brunton

Lee Jenner

Chris Trott

Daniel Holland

Philip English

John Boyd

No Intercontinental A F. 100 National Junior Rotax UK MiniMax
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

0

Chris Lamare

Freddie MartinDye

Danny Cruttenden

Riki Christodoulou

CharlieBruceWhite

Tom Brown

Jon Lancaster

Sam Hill

Jason Moore

Simon Andrews

Raymie Eastwood

Chris Chubb

Jonathan Miller

Jody Whitmore

JohnJoe Walsh

Robert Souster

Peter Vincent

Justin Edgar

Alex Sharper

Tom Atwill

Michael Meadows

Tiffany Chittenden

Martin Smith

Dane Smith

Scott Baines

Paul Munn

Alex Morgan

James Smith

Joshua Goodwin

Martin Farmer

David Hogg

Justin Edgar

Adam Christodoulou

Daniel Rowbottom

Chris Brown

Sam Bennett

Stefan Wilson

Thomas Arme

Craig Copeland

Brett Parris

Ben Cooper

Matthew Hamilton

Matt Truelove

Richard Singleton

Dean Waters

Adrian Campfield

Stefan di Resta

Adam Christodoulou

Adam Christodoulou

Mitchell Bayer-Goldman

Kazeem Manzur

Sam Smithson

Nigel Moore

William Stevens

Devon Modell

Scott Jenkins

Dean Stoneman

Lewis Reeves

Tom Grice

Lewis Brown

Robert Butler

Don de Graaff

Matthew Cooley

Lewis Reeves

Rotax Max 177 2005 ABkC O Plate winner is Brian Lees

ABkC Highlight Super 4 Gearbox Classes

No Super ICC ICC UK
(No's may be used in
ICC or Super ICC)
250 National Junior Gearbox
1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

 

 

 

 

 

 

 

 

Mark Fell (0)

Frank Wrathall

Tom Hibbert

James Mudd

Nick Smith

Lee Stamp

Sam Moore

Pete Mitchell

Jonny Lang

Hywel Lloyd

Hywel Lloyd

Ross Allen

Ashley Mack

Steve Dennis

Darren Gaulton

Ron Stamp

Don Kennedy

Stephen Shipley

Gavin Bennett

Steve Harrold

Ross Allen

Scott Allen

Jack Linfoot

Will Hibbert

Marcus Clutton

James Harrison

Elliot Gaunt

No more allocated

.

.

Thomas Duggan

No Europa   210 National  
1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

Steve Martorana

Graham Hardwick

Roy Wadsley

Gareth Davey

James Robertshaw

Peter Farman

No more allocated

 

Steve Plain

Paul Cox

Louise Colin

Graham Payne

Dan Bury

Paul Fowler

John Fuller

Tom Anderson

Jeremy Hughes

Dan Bury  (O)

 

ICC 'O' Plate Podium 2004
Nick Smith (3rd), Frank Wrathall (1st), Sam Moore (2nd)

250 National 'O' Plate 2004
Mally Witts (3rd), Jason Dredge (1st), Ross Allen (2nd)

Back to ABkC Site Index

| Visit UK Karting |

Last Updated: 12th August, 2005

http://www.abkc.org.uk

Comments, Suggestions etc. to ABkC Webmaster Graham
Hosted by UK Karting
Copyright 1996-2000-2005 ABkC/UK Karting - All Rights Reserved