Seeded Drivers
2006/2007

2006 ABkC and MSA British Championship Positions

The drivers shown below have the right to use these competition numbers
at all ABkC Member Clubs

2006/2007 Seeded Numbers (ABkC and British Champs)
# designates 2007 O Plate Winner
 

MSA British Championships

No Formula A
MSA British Champs
JICA
MSA Junior British Champs
MSA Cadet British Champs (BRDC Stars of Tomorrow) Super 1 ABkC Cadets*
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

0

Mark Litchfield

Jason Parrott

Chris Rogers

Jamie Croxford

Danny Cruttenden

Michael Ryall

Martin Smith

Chris Brown

Riki Christodoulou

Jonathan Miller

Patrick McKenna

Marc Wood

Craig Breen

Michael Slein

James Dixon

Scott Jenkins#

Jack Harvey

Oliver Rowland

James Godbehere

Jordan Chamberlain

Scott Jenkins

Gary Thompson

Robert Butler

Richard Bradley

Tom Joyner

Alice Powell

Mackenzie Taylor

John Norris

James Thorp

Matty Tipping

Tom Grice

Tom Joyner #

Sam Jenkins

Alexander Albon

Callum Bowyer]

Max McGuire

Jacob Stilp

James Appleton

Brett Wykes

Jake Dennis

Roy Johnson

Liam Kelly

Abigail Gerry

Samuel Blake

Ethan Patterson

Jake Dalton

Jack Parker

Sam Jenkins

Abigail Gerry

Callum Bowyer

Sam Blake

Jake Dennis

Max McGuire

James Appleton

Brett Wykes

Jacob Stilp

Josh Fry

Roy Johnson

Callum Smith

James McLay

Jack Parker

Hazz Truelove

Jake Dennis#

WTP ABkC Cadet O Plate 2007 is Ben Barnicoat#.  WTP Little Green Man champion is Andy King

*British MSA Cadet numbers take precedence, S1 numbers can be preceded by S
Honda Cadet 2007 O Plate Champion is Aidan Hill#
Honda Junior 2006 Champion is tba
Honda Junior O Plate for 2006 is Alex Everitt
Honda Senior 2006 Champion is tba
Honda Senior 2006 O Plate winner is Michael Hamilton
Junior TKM 4-stroke O Plate winner 2006 is Michael West
Senior TKM 4-stroke O Plate winner 2006 Tony Bentley Roberts
For full points tables of TKM 4-stroke classes see here
World Formula ABkC O Plate winner 2006 Quinton Drake
Rotax Max 177 ABkC O Plate winner 2006 is Russell Walsh

Super 1 and Stars awards were awarded at the Autosport Show, NEC Birmingham.

All Super One final positions are shown on the www.s1series.co.uk website
All BRDC Stars of Tomorrow final positions are shown on their website www.brdcstars.com

 

ABkC & Super 1

No Formula TKM F. Junior TKM F. Junior Intermediate Rotax Max
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

0

Jason Moore

Micky Higham

Matt Bell

Daniel Graham

William Read

Michael Newell

Luke Caudle

Scott Allen

Randal Lynn

David Robinson

Ryan Cole

James Tucker

Chris Renwick

Steven Bartlett

James Duxbury

Marcus Allen (O)#

Marcus Allen

Lindsay Butcher

Daniel Butcher-Lord

Jake Ball

Tom Fitzpatrick

Jesse Smart

Joe Buollen

Joel Mulholland

Joe Porter

Sam Snell

Sam Massey

Edward Brand

Jack Dex

William Hillyard

Matthew Jones

Jake Ball (O)#

Michael Comber

Elliot Burton

Danny Fiske

Danny Drew

Sam Sheehan

Tom Oliphant

Josh Blackman

William Buller

Lloyd Ellison

Nathan Durnford

No more allocated

No's 11-15 reserved, no use permitted.

 

 

O not allocated#

Michael Simpson

Iain Inglis

Dan Holland

Benjy Russell

Ben Cooper

Chris Lock

John Boyd

 Sam Bennett

Denis Gorman

Ben Cruttenden

Karl Haxton

James Park

David Bellchambers

James Abraham

Philip Harkness

Mike Spencer #

No Intercontinental A F. 100 National Junior Rotax UK MiniMax
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

0

Ollie Millroy

Lee Bell

Matt Truelove

Jonathan Walker

Shaun Carter

Jason Edgar

Scott Malvern

Stefan di Resta

Tristram Oman

Raymie Eastwood

Ben Cooper

Stefan Wilson

Sam Tordoff

Rob Foster

Ben Whitehead

Scott Jenkins#

Justin Edgar

Daniel Cammish

Scott Baines

Callum Davis

Sam Smithson

Peter Watkinson

Michael Hume

James McDonald

Tamsin Chittenden

Will Cotterill

(No more allocated)

Mitchell Bayer-Goldman

David Sutton

Jack Hawksworth

Daniel Lloyd

Devon Modell

Amanda Lassu

Luke Varley

Jack Whelan

Gemma Stephenson

Daniel Payne

Kenneth Andrews

Liam Fenwick

William Herron

Josh Fielding

 Don de Graaff

Joseph Reilly #

Ryan Singleton

Ryan Denton

Ashley Sutton

Alex Jeffrey

James Doherty

Spencer Barrow

Jay Taylor

Ross Dougan

Mathew Hogarth

Tom Ingram

Kalvin Quinn

Alex Widdrington

Alexander O’Sullivan

Max Hawkins

Stuart Sellars

Ashley Sutton #

Rotax Max 177 2006 Super One ABkC  Seeded Numbers:

  1. Stephen Cobb
  2. Dave Wooder
  3. Florent Lambert
  4. Chris Bone
  5. Graeme Hunt
  6. John Williams
  7. Jacques Evans
  8. Daniel Mulvaney
  9. Jamie Ackers
  10. Stuart Daborn

Rotax Max 177 2007 ABkC O Plate winner is Dan Holland #
Rotax Max DD2 2007 ABkC O Plate winner is Paul Granger #

ABkC Highlight Super 4 Gearbox Classes
The prize giving for the series run by NKF was held at Fulbeck after the last round.
The prize giving for Super ICC run by Stars will be at the Autosport Show in Jan 2007

No Super ICC ICC UK 250 National Junior Gearbox
1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

Dean Stoneman

Nick Smith

Frank Wrathall

Tom Hibbert

Lee Stamp

Scott Allen

James Mudd

Sam Moore

Tom Duggan

Sam Moore (0)

Sam Moore

Lee Stamp

James Mudd

Tom Atwill

David Heathershaw

Ian Larder

James Holman

Tom Moore

Mark Brookman

Tom Moore

Ross Allen

Martin Jones

Trevor Tappin

Ron Stamp

Mark Evans

Alex Checketts

Ashley Mack

Steve Pipes

James Madden

Ross Allen

Sean Huyton

John Church

George Boothby

Dafydd Iles

Aaron Byrom

Nick Barnes

Matthew Gibson

No more allocated

 

Dafydd Iles (O)

No 210 National Honda Cadet TKM 4-Stroke TKM Jnr 4-Stroke
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

0

Paul Fowler

Garth Dyer

Adrian Watkins

Graham Payne

Mike Coombs

Charles Morris

Andy Worton

Martin Jones

Mark Henry

 

 

 

 

 

Charles Morris(0)#

Alexander Albon

Harrison Scott

Ryan Hughes

Jack Aitken

William Foster

Liam Jones

Jay Fowler

Aidan Hills

Lee Harrison

Ashley England

No more

allocated

No's 11-15 not to

by used

 

Aidan Hill # (O)

Carl Willoughby

James Sibbet

Paul Granger

Lloyd Owens

Matthew Pritchard

Chris Lipscomb

Brendan Carton

Wesley Dowling

Luke Graver

David Rowe

Graham Allinson

Tony Bentley-Roberts

Sam Dimelow

Ben Dimelow

Ryan Fleming

Kieran Vernon (O 2007)

Kieran Vernon

Rhys Jenkins

Oliver Bourton

Danny Osborne

Tom Truscott

Michael West

Emyr Honeybun

Dafydd Iles

Scott Mitchell

Sean Babington

Carly Latcham

Alan Hackland

Cavan Corcoran

Michael Rich

Daniel Rogers

Carly Latcham (O)

 

Gearbox O Plate winners 2006 at Rowrah

 

Back to ABkC Site Index

| Visit UK Karting |

Last Updated: 13th September, 2007

http://www.abkc.org.uk

Comments, Suggestions etc. to ABkC Webmaster Graham
Hosted by UK Karting
Copyright © 1996-2000-2005-2006-2007 ABkC/UK Karting - All Rights Reserved