Champions of the Nineties plus Stars

A list of the MSA, Super 1 and ABkC Champions of the 90's and later
(For later years see the seeded driver tables on the main menu)
Also available to download - listing of S1, ABkC and certain RAC Kart Champions

List of past Super One Champions
(note 2003 ICA Champion should be Jason Edgar, not as shown in the pdf)

 

Senior Direct Drive

 

Junior Direct Drive

 

Formula A

 

Junior 100B

1990

Steve Brogan

1990

Ralph Firman

1991

Gary Moynihan

1991

Michael Simpson

1992

Ralph Firman

1992

Matthew Davies

1993

Michael Simpson

1993

Daniel Wheldon

1994

Matthew Davies

1994

Anthony Davidson

1995

Michael Simpson

 

JICA

1996

Bobby Game

1995

Anthony Davidson

1996

Bobby Game

1996

Daniel Barrett

 

 

1997

Michael Spencer

 

Formula 100A

 

Junior TKM

1990

Neil Hann

1991

Nelson Rowe

1991

Brad Lintern

1992

Jenson Button

1992

Lee Whitney

1993

Tom Sisley

1993

Mark Rose

1994

Carl Breeze

1994

Jamie Patten

1995

Gary Paffett

 

Formula 100B

1996

Gary Catt

1990

Darren Gibbs

1997

Sam Garford

1991

Jamie Hunter

 

Formula Cadet (S1)

1992

Darren Gibbs

1990

Daniel Wheldon

1993

Jonathan Greensmith

1991

Jenson Button

1994

Darren Gibbs

1992

Tom Sisley

1995

Robert Jenkinson

1993

Michael Spencer

1996

Robert Jenkinson

1994

Niki Richardson

1997

Dean Haddon

1995

Lewis Hamilton

 

Formula 100C

1996

Chris Rogers

1994

Nick Smith (one off mtg, ABkC)

1997

Stephen Thomson

1995

Carl Breeze

 

Formula Yamaha (S1)

1996

Lee Rennison

1995

Luke Hines

1997

Jason Edgar

1996

Andrew Delahunty

 

Formula TKM

1997

Lewis Hamilton

1991

Anthony McHugh

 

 

1992

David Hodkin

 

 

1993

Carl Willoughby

 

 

1994

Stuart Smith

 

 

1995

Stuart Smith

 

 

1996

Philip Charles

 

 

1997

Jay Howard

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Past Champions in BRDC Stars of Tomorrow (Champs of the Future).

MSA Formula British Cadet Championship
1996 Lewis Hamilton
1997 Paul Di Resta
1998 Adam King
1999 Bradley Ellis
2000 Jeremy Metcalfe
2001 James Calado
2002 James Bradshaw
2003 Anthony Moss
2004 Jimmy Galloway
2005 Sam Jenkins
2006 Sam Jenkins

Formula Yamaha Championship
1996 Andrew Delahunty
1997 Lewis Hamilton
1998 Paul Di Resta
1999 Ian Johnstone
2000 Bradley Ellis
2001 Jack Anderson

Formula Mini Max Stars
2002 Adam Christodoulou
2003 Adam Christodoulou
2004 Will Stevens
2005 Devon Modell
2006 Tom Ingram

Formula Junior Max
2000 Nicky Mitchell
2001 Darren Burke
2002 Daryl McDonald
2003 Adam Christodoulou
2004 Adam Christodoulou
2005 Thomas Arme
2006 David Sutton

Formula Junior Gearbox
2003 Daryl MacDonald
2004 Jack Linfoot
2005 Henry Surtees
2006 Sean Huyton

Super ICC
2005 Mark Fell
2006 Dean Stoneman

Formula JICA
1996 Gary Paffett
1997 Stefan Hodgetts
1998 Fraser Sheader who beat Lewis Hamilton at the last round for the titlel
1999 Russell Parkes
2000 Paul Di Resta
2001 Paul Di Resta
2002 Alexander Sims
2005 Nigel Moore
2006 Nigel Moore

ABkC Cadet 'O' Plate Winners

92 Niki Richardson Buckmore Park

93 Stefan Hodgetts Wheels, Birmingham
94 Niki Richardson
95 N/A
96 Russell Parkes
97 Paul Di Resta
98 & 99 Olli Oakes
2000 Daniel Rowbottom
01 Jordan Oakes
02 James Bradshaw
03 Will Stevens
04 Jimmy Galloway
05 Ashley Jones
06 Max Maguire
07 Jake Dennis
08 Roy Johnson
09 George Russell

Fuller listing of Super One Champions (Junior British Champions from 1990)

Year

Super One / Junior British Champions

1983

Jamie Beasley

1984

Dominic Connelly

1985

Alan McNish

1986

David Coulthard

1987

David Coulthard

1988

Stuart Capstick

1989

James Matthews

1990

Ralph Firman

1991

Michael Simpson

1992

Matthew Davies

1993

Daniel Wheldon

1994

Anthony Davidson

1995

Anthony Davidson

1996

Daniel Barrett

1997

Michael Spencer

1998

Michael Conway

1999

Oliver Jarvis

2000

Ben Hanley

2001

Paul DiResta

2002

Alexander Sims

2003

Riki Christodoulou

2004

Craig Copeland

2005

Will Stevens

2006

Jack Harvey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fuller listing of senior British Champions (Pre-Super One)

Year

Senior British Champion
 

Premier
Senior Class

Class 1 Special
Class 1 Super
Class 2
Class 4
Special
Class 4
Super

1961

John Brise

Class 1

none
none
A Sisson
J Hainsworth  

1962

Bobby Allerdice

Class 1 Super

G Bloom
none
none
R Keele  

1963

Bobby Day
(Outright champ G Bloom)

“

G Bloom
none
none
R Keele  

1964

Bruno Ferrari
(Outright champ C Lambert)

“

D Povey (Std)
B Ferrari
B Ferrari
S Thompson Chris Lambert

1965

Bruno Ferrari
(Outright champ Chris Merlin)

“

M Allen
Bobby Day
Bobby Day
C Merlin (Std)
A Palmer (Special)
 
J Barlow

1966

Mickey Allen

 Class 1 Sport

T Fullerton (Junior)
R Hawcock (Class 1 Mod A)
P Cole (Class 1 Mod B)
Chris Merlin (Class 4 Std)
R Williamson (Special)
J Morrell

1967

Mickey Allen

“

     

1968

Mickey Allen

“

     

1969

Stephen South

100 International

     

1970

Chris Hales

“

     

1971

Terry Fullerton

“

     

1972

Mickey Allen

“

     

1973

Terry Fullerton

“

     

1974

Paul Burgess

“

     

1975

Terry Fullerton

“

     

1976

Mickey Allen

“

     

1977

Mickey Allen

“

     

1978

Terry Fullerton

“

     

1979

Mickey Allen

“

     

1980

Terry Fullerton

“

     

1981

Alan Gates

“

     

1982

Johnny Herbert

Formula K 135cc

     

1983

Andy Buchan

100 International

     

1984

Piers Hunnisett

“

     

1985

Richard Weatherley

“

     

1986

Allan McNish

100 Super

     

1987

Steve Brogan

“

     

1988

Darrell Beasley

“

     

1989

Andrew O'Hara

“

     

 

ABkC O Plate Trophy Winners (where known)

 

Year

KF1 / Formula A*

KF2 / ICA

KF3 / JICA

Comer Cadet

1992

Steve Brogan

 

 

Niki Richardson

1993

Darren Malkin

 Tommy Fields

 

Stefan Hodgetts

1994

Matthew Davies

 Darren Gibbs

 Daniel Barrett

Niki Richardson

1995

Dean Panrucker

 Robert Jenkinson

Not held

Not held

1996

Jason Gardner

Jamie Patten

Adam Jones

Russell Parkes

1997

Dean Panrucker

Jason Williams

 Michael Spencer

Paul Di Resta

1998

Robert Jenkinson

David Griffiths

Michael Conway

Oliver Oakes

1999

Lars Sexton

Jay Howard

Alex Lloyd

Oliver Oakes

2000

Dean Panrucker

Fraser Sheader

Paul Di Resta

Daniel Rowbottom

2001

 

 Justin Edgar

 Craig Dolby

Jordan Oakes

2002

Not held

Jason Edgar

Jason Parrott

James Bradshaw

2003

Jason Edgar

Sam Hill

Not held

Will Stevens

2004

 

 Not held

Not held

Jimmy Galloway

2005

Jason Edgar

Robert Souster

James Bradshaw

Ashley Jones

2006

Not held

Not held

 Not held

Max Maguire

2007

Scott Jenkins

Scott Jenkins

Tom Joyner

Jake Dennis

2008

Richard Bradley

Rob Foster-Jones

Carl Stirling

Roy Johnson

2009

Not held

Josh Fielding

Sennan Fielding

George Russell

2010

Mark Litchfield

Jake Lloyd

Jake Dennis

Lando Norris

2011

Not held

Not held

Ben Barnicoat

 

2012

 

 

 

 

2013

 

 

 

 

2014

 

 

 

 

*donated by Clay Pigeon Kart Club

 

 

Year

Formula TKM

Junior TKM

Intermediate

100 National/100C

1992

 

 

 

 

1993

 

 

 

 

1994

 

 

 

 

1995

Duncan O’Connor

Judd Coupland

 

 

1996

Robbie Kerr

Gary Catt

 

 

1997

Jay Howard

Chris Lamare

 

 

1998

Terry Langley

Mark Litchfield

 

Adrian Coles

1999

Lee Piercey

Ben Clucas

Martin Ellingham

Gareth Hession

2000

Mark Litchfield

Darryl McDonald

Martin Smith

Adam Wright

2001

Chris Lamare

Daryl McDonald

Benjy Russell

 

2002

Paul Wilson

Adam Chandler

James Frost

Justin Edgar

2003

Ben Cruttenden

Lee Bell

Adam Rodgers

Chris Rogers

2004

Ryan Cole

Daniel Graham

Matt Bell

 

2005

Luke Caudle

Daniel Graham

Danny Fiske

Justin Edgar

2006

Alex Jones

Jake Ball

Michael Comber

Not held

2007

Marcus Allen

Jake Ball

Not held

 

2008

Daniel Graham

Oliver Hodgson

 

 

2009

Daniel Butcher-Lord

Oliver Hodgson

 

 

2010

Phil Smith

Ash Robinson

 

 

2011

 

 

 

 

 

Year

TKM Senior 4-Stroke

TKM Junior 4-stroke

250E

Junior Gearbox

1992

 

 

Andy Bundy

 

1993

 

 

Andy Bundy

 

1994

 

 

Andy Bundy

 

1995

 

 

Bob Kennings

 

1996

 

 

Paul Kennings

 

1997

 

 

Carl Kinsey

 

1998

 

 

Neal Mellish

 

1999

 

 

Carl Kinsey

 

2000

 

 

Paul Kennings

 

2001

 

 

Alan Trustum

Frank Wrathall

2002

Gary Chapman

 

Paul Kennings

Jason Dredge

2003

Chris Needham

Chris Evans

Paul Kennings

Matt Passenger

2004

Tom Griffiths

Not held

 

Matt Passenger

2005

Edward Cockill

Michael Cox

 

Thomas Duggan

2006

Tony BentleyRoberts

Michael West

 

Dafydd Iles

2007

Kieran Vernon

Carly Latcham

 

 

2008

Not held

Sean Babington

 

 

2009

Not held

 

 

 

2010

Adam Nichols

 

 

 

2011

 

 

 

 

2012

 

 

 

 

 

Year

Rotax Max

Junior Max

MiniMax

Max 177

1999

 

 

 

 

2000

 

Martin Smith

 

 

2001

Dan Hazlewood

Tom Atwill

 

 

2002

Paul Ozanne

Euan Alers-Hankey

 

 

2003

Chris Lamare

Adam Christodoulou

Adam Christodoulou

 

2004

Dennis Gorman

Ben Cooper

appealed

Chris Bone

2005

John Boyd

Adam Christodoulou

Lewis Reeves

Brian Lees

2006

Benjy Russell

Jack Whelan

Ross Dougan

Russell Walsh

2007

Mike Spencer

Joseph Reilly

Ashley Sutton

Dan Holland

2008

Isaac Lyons

Ryan Singleton

Callum Bowyer

Luke Caudle

2009

Matthew Mason

Edward Brand

Jordan Houghton

Lucas Orrock

2010

Ross Wylie

Oliver Hodgson

Oliver Myers

Justin Edgar

2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Year

Honda Cadet

WTP Cadet

Honda Junior

Honda Senior

2000

 

 

 

 

2001

 

 

 

 

2002

Bill Casson

 

Luke Archer

Mark Fell

2003

Jordan Chamberlain

 

Chris Evans

Paul Saunders

2004

Elliot Rice

Jack Harvey

Not held

Chris Hawes

2005

Billy Coggin

Stuart Sellars

Not held

Daniel Parker

2006

George Wright

Luca Hirst

Alex Everitt

Michael Hamilton

2007

Aidan Hill

Ben Barnicoat

Jack Davis

Grant Murray

2008

Jessica Hawkins

Brett Wykes

Jack Davis

Trevor George

2009

 

Philip Rawson

Not held

Trevor George

2010

Luke Knott

Cory Stevens

Not held

Ferdinand Ball

2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Year

KZ2 UK/ICC/125 Nat

KZ1 / S-ICC/ 125 Open

250 National

210 National

1992

 

 

 

 

1993

 

 

 

 

1994

 

 

 

 

1995

Mark Walker

Andy Fairless

Jonny Heynes

Jon Mark

1996

 

 

 

 

1997

Kevin Pinder

Nelson Rowe

Phil Ducker

Chris Davison

1998

Graham Barker

Peter Budd

Don Kennedy

Igor Ashwell

1999

Not held

Not held

Not held

 

2000

Not held

Not held

Not held

Steve Hurst

2001

Carl Millington

Noel Brennan

Gavin Bennett

 

2002

Carl Millington

Chris Grieve

Mally Witts

Charles Morris

2003

Peter Mitchell

Nick Smith

Mally Witts

Graham Payne

2004

Frank Wrathall

Nick Smith

Jason Dredge

Stephen Plain

2005

Hywel Lloyd

Mark Fell

Ross Allen

Dan Bury

2006

Tom Moore

Sam Moore

Ross Allen

Graham Payne

2007

Tom Hibbert

Not held

Not held

Charles Morris

2008

Lewis Williamson

Tom Hibbert

Ross Allen

Charles Morris

2009

Daniel Borton

Not held

Lee Stamp

Stephen Plain

2010

Sam Moore

Not held

Ross Allen

Lee Plain

2011

 

 

 

 

Please note these are not guaranteed to be 100% accurate, they could be a year out for instance

Further info or suggestions to fill the gaps  - secretary AT abkc.org.uk

 

 

Back to ABkC Site Index

| Visit UK Karting |

Last Updated: 16 October, 2012

http://www.abkc.org.uk

Comments, Suggestions etc. to ABkC Webmaster Graham
Hosted by UK Karting
Copyright © 2005-09 ABkC/UK Karting - All Rights Reserved