Seeded Drivers
1999/2000

1999 ABkC and MSA British Championship Positions.

The drivers shown below have the right to use these competition numbers at all ABkC Member Clubs
(1998 Gearbox 'O' Plate holders may only use these numbers up to 31.12.99,
in 250E and Europa only Numbers 1 to 3 are allocated. # signifies a 2000 award)

Formula A
MSA Champs

 

JICA
MSA Junior Champs

  ICA

1

  Michael Spencer

1

  Oliver Jarvis

1

  Frazer Sheader

2

Stevie Morris

2

  Chris Rogers

2

  Jay Howard

3

  Dean Panrucker

3

  Alex Lloyd

3

  Mike Mills

4

  James Wright

4

  Ben Hanley

4

  Dean Haddon

5

  Lars Sexton

5

  Ed Tilley

5

  Tom Ferrier

6

  Justin Edgar

6

  Andrew Swales

6

  David Griffiths

7

  Jason Williams

7

  Russell Love

7

  Mark Litchfield

8

  Martin Brackenbury

8

  Kristopher Baillie

8

  Oliver Scullion

9

  Simon Short

9

  Iain Inglis

9

  Jason Edgar

10

  Michael Cionway

10

  Christian Bakkerud

10

  Nathan Davies

11

  Chris Cooke

11

  Phillip Keen

11

  Jon Daltrey

12

  Dean Hawkey

12

  James Kirkpatrick

12

  Chris Hoey

13

  Susie Stoddart

13

  Russell Parkes

13

  Darron Gibbs

14

  Jason Gardner

14

  Rodolpho Gonzales

14

  Stuart Lippe

15

Chris Trott

15

  Carl Bradley

15

  David Stoddart

0

Dean Panrucker#

0

Alex Lloyd

0

Jay Howard

           

*ABkC Cadet

*MSA Cadet

Formula 100C

1

Philip English

1

Bradley Ellis

1

  Gareth Hession

2

  John Boyd

2

Martin Plowman

2

  Stewart Baker

3

 Martin Plowman

3

Freddie Martin-Dye

3

  James Mills

4

  Bradley Ellis

4

John Boyd

4

  Andrew Tinsley

5

  Oliver Oakes

5

Oliver Turvey

5

  Jonathan Hunter

6

  Jeremy Metcalfe

6

Jeremy Metcalfe

6

  Mansel Smith

7

  Craig Dolby

7

Oliver Oakes

7

  James Styrin

8

  Simon Walker-Hansell

8

Jonathan Miller

8

  Simon Adams

9

  Oliver Turvey

9

Luke Mellar

9

  Simon Harroway

10

  Riki Christodoulo

10

Simon Walker-Hansell

10

  Andrew Gosling

11

  Alexander Sims

11

Daniel Rowbottom

11

  Phil Hill

12

  Oliver Field

12

Riki Christodoulou

12

  James Marshall

13

  Jonathan Miller

13

Craig Dolby

13

  Jamie Derbyshire

14

  Timothy Pinney

14

Matthew Owen

14

  Nicky Wilson

15

  Daniel Rowbottom

15

Robert Souster

15

  Scott Baines

0

Daniel Rowbottom#

   

0

Gareth Hession

           

FORMULA TKM

FORMULA JUNIOR TKM

JUNIOR INTERMEDIATE

1

  Adrian Coles

1

  Ben Clucas

0

Martin Smith#

2

  Chris Nash

2

  Richard Evans    

3

  Chris Lamare

3

  James Gornall    

4

  Daniel Chapman

4

  Paul Wilson    

5

  Graham Hill

5

  Steven Barden    

6

  Adrian Crockett

6

  James Hobbs    

7

  Jonathon Davies

7

  Nicky Mitchell    

8

  Lee Piercey

8

  Niall Breen    

9

  Sam Quinlan

9

  George Lovell    

10

  Wesley Godwin

10

  Jonathan Barnes    

11

  Harry Soden

11

  Martin Smith    

12

  Alan Hookey

12

  Ryan Furner    

13

  Matt Hall

13

  Michael Clarke    

14

  James Harris

14

  Dominik Jackson   Formula 100C/160

15

Martyn Bond

15

  Robert Morris 0 Roger White

0

Mark Litchfield#

0

Darryl McDonald#

   

ABkC Seeded Numbers 1999/2000: Gearbox Classes

   
           

National 125

125 Open

Formula 250E

1

  Kevin Pinder

1

  Mark Fell

1

  Carl Kinsey

2

  Matthew Bett

2

  Nelson Rowe

2

  Paul Kennings

3

  Scott Neal

3

  Daniel Greig

3

  Andrew Scott

4

  Carl Hulme

4

  Paul Ozanne

4

 

5

  Simon Scott

5

  Robin Kingham

5

 

6

  Jeff Stewart

6

  Wesley Crankshaw

6

 

7

  Andrew Agnew

7

  Peter Palmer

7

 

8

  Richard Ward

8

  Alex Pirozek

8

 

9

  Paul Parson

9

  David Fricker

9

 

0

Not Allocated

0

Not Allocated

0

Not Allocated

           

250 National

250 International

125 Europa

1

  Neil Burroughs

1

  John Riley

1

  Charles Long

2

  Donald Kennedy

2

  Jamie Blackburn

2

  Mark Leeson

3

  Andrew Walker

3

  Dave Harvey

3

  David Lucas

4

  Malcolm Witter

4

  Graham Lewis

4

 

5

  Andrew Smith

5

  Mike Young

5

 

6

  Steve Clarke

6

  Rob Millar

6

 

7

  Roy Bennett

7

  Stephen Peace

7

 

8

  Steve Harrold

8

  Andy Holmes

8

 

9

  Geoff Ireland

9

  Steve Shirley

9

 

0

Not Allocated

0

Not Allocated

0

 
           
  Junior Rotax UK    

210 National

0 Martin Smith*    

1

Charles Morris
       

2

Don Thompson
       

3

Graham Payne
       

4

Bob Rawden
       

5

Rob Perkins
       

6

Mike Davies
       

7

Cliff Tween
       

8

Tim Woodward
       

9

John Hutton
       

0

  Steve Hurst#

*MSA Cadet numbers have precedence, ABkC Super 1 numbers next or preceded by S

Back to ABkC Site Index

| Visit UK Karting |

Last Updated: 2nd October, 2000

http://www.karting.co.uk/ABkC/

Comments, Suggestions etc. graham.smith@cwcom.net
Webmaster: Martin Kennard - webmaster@karting.co.uk
Copyright 1996-2000 UK Karting - All Rights Reserved